ZÁPIS Z KOORDINAČNÍHO SETKÁNÍ PARTNERŮ PROJEKTU
(Klíčová aktivita č. 2, 29. 4. – 1. 5. 2013)
Ve dnech 29. 4. až 1. 5. 2013 proběhlo první společné setkání partnerů projektu „Přenos zkušeností v oblasti fungování systému péče o ohrožené děti z pohledu spolupráce jednotlivých aktérů na místní úrovni“. Setkání se zúčastnili:
- za SKP-CENTRUM, o.p.s. – Jiří Pitaš, Gabriela Chovancová
- za NÁVRAT o.z. – Katarína Paľovová, Eva Teťáková
- za město Banská Bystrica – Karol Langstein, Branislav Špenik
- za PULSE Foundation – Borislava Mecheva, Miroslav Naumov
- za město Pernik – Anita Sarafska, Ilinka Nikiforova
Pondělí 29. 4. dopoledne
Partneři při jednání v sídle SKP-CENTRUM, o.p.s. představili svoji činnost a služby zaměřené na podporu rodin a dětí v ohrožení.
NÁVRAT o.z. je organizace s dlouholetou tradicí a zkušeností v oblasti podpory náhradních rodin, věnuje se přípravám a doprovázení budoucích pěstounů, rozvíjí a využívá řadu nástrojů k zajištění příznivých podmínek pro život dítě v rodině (podpora attachmentu, práce s identitou dítěte – knihy života, atd.). NÁVRAT v Banské Bystrici realizuje též projekt lokální sítě pomoci budoucím maminkám v ohrožení „Zachráňme Kukulíka“. Organizace se věnuje v neposlední řadě také podpoře a sanaci biologických rodin. Velký důraz klade NÁVRAT na práci s veřejností, usiluje o přiblížení problematiky ohrožených dětí a náhradní rodinné péče široké veřejnosti pomocí publikací, filmů, happeningů, atd. (www.navrat.sk)
Město Banská Bystrica podporuje a koordinuje významný projekt síťování a spolupráce služeb pro rodinu – Banská Bystrica – Mesto rodiny (http://bb.mestorodiny.sk/). Město má také velice důkladně propracovaný a osvědčený systém prostupného sociálního bydlení, a to pro celou rodinu (počínaje nízkoprahovými službami typu noclehárny, přes azylové bydlení, po sociální byty – http://www.banskabystrica.sk/index.php?id_menu=15249).
Organizace PULSE Foundation je nezisková organizace zaměřená především na pomoc a podporu obětem domácího násilí a obecně na podporu rodiny jako bezpečného prostředí. Její cílovou skupinou jsou také děti a mládež ohrožené sociálně-patologickými jevy, jeden z programů se zaměřuje také na prevenci HIV/AIDS mezi mladými lidmi. Odborný tým pracovníků sestává ze zkušených psychoterapeutů, rodinných terapeutů, sociálních pracovníků a právníků. PULSE Foundation má odborné zázemí také ve spolupráci se zahraničními odborníky a univerzitami. PULSE Foundation podobně jako NÁVRAT intenzivně pracuje i směrem k odborné i laické veřejnosti, usiluje o zviditelnění problematiky násilí v rodinách, dává podněty k legislativním změnám v této oblasti, atd.
Pondělí 29. 4. odpoledne – Magistrát města Pardubice
Město Pardubice je partnerem projektu a v rámci KA2 přijal účastníky náměstek primátorky pan Jindřich Tauber.
Vedoucí OSPOD paní Iva Bartošová následně představila našim kolegům systém sociálně-právní ochrany v ČR a jednotlivé aktivity města – a to jak v samosprávné oblasti, tak v oblasti výkonu státní správy – směřující k podpoře ohrožených dětí a rodiny. Paní Libuše Buchtová, manažerka komunitního plánování a koordinátorka programu prevence kriminality ve městě seznámila účastníky s procesem a obsahem komunitního plánování ve městě Pardubice a představila aktivity směřující k prevenci kriminality na území města.
Úterý 30. 4. dopoledne – SKP-CENTRUM, o.p.s.
V průběhu dopoledne představila paní Iva Bandžuchová, koordinátorka služby, službu Intervenční centrum, následovala diskuze o problematice pomoci osobám ohroženým domácím násilím v jednotlivých partnerských zemích, o legislativě upravující problematiku domácího násilí, o spolupráci multidisciplinárních týmů a zapojení obce a policie.
Partneři projektu následně navštívili Městský azylový dům pro ženy a matky s dětmi v Pardubicích a koordinátorka služby, paní Iva Pohlová, je seznámila podrobně jak s fungováním služby azylového domu, tak především služby Krizová pomoc.
Úterý 30. 4. odpoledne – DC Veská
Odpoledne proběhla návštěva DC Veská, kde nás přijala paní ředitelka Markéta Tauberová a představila službu zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc a Azylové centrum Trojlístek, které poskytuje služby těhotným ženám a matkám s malými dětmi v ohrožení. DC Veská poskytuje komplexní péči o dítě v ohrožení, respitní péči hendikepovaným dětem a jejich rodičům dle individuálních potřeb, ambulantní péči hendikepovaným dětem, poradenství rodinám v nouzi a poradenství pro žadatele o náhradní rodinnou péči.
Středa 1. 5. dopoledne
Závěrečná pracovní schůzka měla za cíl upřesnit harmonogram a obsah dalších aktivit (studijních cest českého partnera na Slovensko a do Bulharska, workshopy v ČR a závěrečná konference).