ZÁPIS ZE STUDIJNÍ CESTY DO BANSKÉ BYSTRICE
(Klíčová aktivita č. 3, 9. – 12. 6. 2013)
Ve dnech 9. – 12. června 2013 se uskutečnila v rámci klíčové aktivity č. 3 první studijní cesta k zahraničnímu partnerovi – do města Banská Bystrica.
Místo setkání:
Banská Bystrica, městský úřad a NÁVRAT o.z.
Účastníci cesty:
Projektový tým SKP-CENTRUM, o.p.s.: Vendula Maříková, Gabriela Chovancová
Cílová skupina – zástupci místní správy a NNO:
- Iva Bartošová – vedoucí OSPOD, MMP
- Libuše Buchtová – koordinátorka komunitního plánování a programu prevence kriminality – MMP
- Michaela Macháčková – vedoucí služby Podpora rodiny – SKP-CENTRUM, o.p.s.
- Markéta Tauberová – ředitelka DC Veská
- Iva Morávková – ředitelka ZŠ praktické a MŠ speciální A.Krause
- Karla Rebeková – psycholožka ZŠ praktické a MŠ speciální A.Krause; vedoucí pracovní skupiny komunitního plánování pro rodinu.
Účastníci studijní cesty byli vybráni především s ohledem na odbornost a zaměření činnosti partnera, který má dlouholetou praxi v práci s rodinou v tíživé životní situaci, s dětmi v krizi, s náhradními rodinami apod., a to tak, aby získané zkušenosti přispěly ke zkvalitnění služeb poskytovaných na území města Pardubice.
Program studijní cesty:
Neděle 9.6.
Cesta Pardubice – Banská Bystrica
Pondělí 10.6.
9 – 12 hod. – setkání v sídle organizace NÁVRAT o.z. – během setkání představila paní Dana Žilinčíková činnost organizace, její aktuální projekty, personální zajištění služeb a základní zásady práce s klienty v oblasti sanace rodiny i práce s náhradními rodinami, která zahrnuje jak vyhledávání, tak přípravu a následné doprovázení pěstounů a osvojitelů. Kolegyně z NÁVRATu také představili systém sociálně-právní ochrany dětí na Slovensku a pohovořili o síti služeb pro ohroženou rodinu ve městě Banská Bystrica (síť pomoci Zachraňte Kukulíka – pro těhotné ženy v tíživé situaci; projekt Banská Bystrica mesto rodiny; atd.)
13.30 – 16:00 – kazuistický seminář – pod vedením Katky Paľovové a Danky Žilinčíkové byl připraven kazuistický seminář, kterého se zúčastnilo i několik zástupkyň místních organizací. Seminář byl zaměřen na situaci matky s poruchou attachmentu a na její vztah k dítěti a schopnost zajistit dítěti i sobě dostatečnou podporu a péči.
17:00 – 17:45 – setkání a diskuse o službách organizace Dom sv.Alžběty, která zajišťuje ubytování a sociální službu ženám a matkám s dětmi v nouzi.
Úterý 11.6.
8:30 – 12:00 – setkání s představiteli města Banská Bystrica a pracovníky oddělení Krizové intervence – přijetí představiteli vedení města vč. pana primátora; seznámení se systémem Krizové intervence ve městě Banská Bystrica.
Město Banská Bystrica má velice důkladně vypracovaný systém prostupného sociálního bydlení, které zahrnuje i sociální bydlení pro celou rodinu, a to od úrovně nízkoprahových zařízení typu noclehárny, přes ubytování azylového typu, po samostatné bydlení v určených bytech ve vlastnictví města (prezentace k dispozici na http://www.banskabystrica.sk/index.php?id_menu=15249). Uvedené služby jsou nabízeny převážně v budovách ve vlastnictví města a zajišťovány sociálními pracovníky, kteří jsou zaměstnanci města Banská Bystrica. Město Banská Bystrica provozuje také dvě nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, umístěná právě v prostorách služeb nouzového a dočasného bydlení.
Kromě služeb sociální a krizové intervence jsme se seznámili také s projektem Banská Bystrica – Mesto Rodiny (http://bb.mestorodiny.sk/), který byl realizován ve spolupráci NÁVRAT o.z. a města Banská Bystrica. Cílem bylo a je efektivně nastavit spolupráci místních aktérů v oblasti sociální právní ochrany dětí a služeb pro rodinu a vytvořit dostupnou a kvalitní síť služeb.
Vedoucím oddělení sociální a krizové intervence a kontaktní osobu našeho projektu je pan Mgr. Karol Langstein, který činnost města také prezentoval.
13:00 – 16:00 – návštěva zařízení nouzového bydlení – návštěva zařízení Dom núdznych, který zajišťuje azylové bydlení pro muže i ženy v seniorském věku. Počet seniorů, jejichž celková sociální situace je natolik tíživá, že jim neumožňuje samostatné bydlení a oni se ocitají na ulici, ve městě Banská Bystrica narůstá. Město reagovalo na potřeby této cílové skupiny podporou služby Dom nudznych, který je zřízen a provozován místní Charitou. Kromě ubytování pro klienty nabízí zařízení 2x denně bezplatnou potravinovou pomoc pro osoby bez přístřeší.
Návštěva zařízení nouzového a dočasného bydlení KOTVA a nízkoprahového zařízení pro děti KOTVIČKA – cílovou skupinou tohoto zařízení jsou rodiny s dětmi, jedná se o zařízení azylového typu, kdy každá rodina má k dispozici jeden pokoj a společné sociální zařízení a kuchyňku (KOTVA I.). Pro pobyt v zařízení jsou nastavena pravidla, zahrnující především povinnost uhradit dluhy vůči městu před přijetím do zařízení a povinnost alespoň jednoho člena rodiny mít příjem z výdělečné činnosti (pracovního poměru či práce na dohodu, brigády). Bez splnění těchto podmínek není rodina přijata k pobytu v zařízení. Pokud dlouhodobě plní klient tuto podmínku a jeho finanční situace se zlepší, může požádat o ubytování v návazném typu dočasného bydlení (zde KOTVA I. – KOTVA II.), které splňuje vyšší standard bydlení (sociální zařízení v bytové buňce apod.).
18:00 – společná večeře se zástupci partnerů – NÁVRAT o.z. a MÚ Banská Bystrica
Středa 12. 6.
8:00 – 14:00 – návštěva Komunitního Centra Sásová – seznámení s preventivně-komunitními službami města Banská Bystrica; diskuze všech účastníků KA3 – vyhodnocení návštěvy, doplnění informací, plán dalších aktivit projektu.
Závěry ze studijní cesty:
Informace a poznatky získané v rámci studijní cesty do Banské Bystrice jsou přínosné a inspirativní v několika oblastech:
1) Systém dočasného bydlení, resp. prostupného sociálního bydlení – síť služeb je členěna dle cílových skupin na služby pro jednotlivce, služby pro celou rodinu, a služby pro seniory. Služby pro celou rodinu představují významný pozitivní faktor v rámci další sociální práce s rodinou, která přispívá k zachování a posílení rodinných vazeb a k zajištění bezpečného prostředí pro výchovu a vývoj dětí. Služby zajišťující ubytování pro celou rodinu jsou také významnou prevencí odloučení dětí od rodičů či odebrání dítěte z rodiny.
2) Síť služeb pro rodinu – město Banská Bystrica, nezisková organizace NÁVRAT o.z. i další poskytovatelé služeb ve městě usilují o co nejužší spolupráci tak, aby podpora pro dítě v ohrožení a rodiny v tíživé životní situaci byla pokud možno dostupná, rychlá a efektivní. V rámci projektu BB-Mesto Rodiny byly vypracovány minimální standardy pro práci s dítětem a rodinou, které se všechny zúčastněné organizace zavázaly dodržovat.
3) Způsob, metody a zásady práce občanského sdružení NÁVRAT - NÁVRAT o.z. je organizace s dlouholetou tradicí v oblasti práce s ohroženými dětmi, s rodinou, s náhradními rodiči a s dětmi žijícími v náhradní rodinné péči. Přístup pracovníků organizace, který se odráží i v samotném vedení týmu a v týmové spolupráci vychází ze VZTAHU – pracovníků, pracovníka k dítěti, k rodině, rodičů k dítěti, apod. Velký důraz v práci s biologickou rodinou („sanace“ rodiny) i s náhradními rodinami je kladen na posílení pozitivního vztahu a vazby (attachment) mezi rodičem a dítětem.
4) Osvěta a práce s veřejností –NÁVRAT o.z. velice intenzivně pracuje na projektech směřujících k oslovení odborné i laické veřejnosti, k přiblížení problematiky ohrožených dětí, náhradní rodinné péče apod. Více o kampaních a publikační činnosti na http://www.navrat.sk/
Zápis zpracovala: Gabriela Chovancová