Pomáháme vstát ikona facebook

Studijní cesta do města Pernik

ZÁPIS ZE STUDIJNÍ CESTY DO PERNIKU (BG)
(Klíčová aktivita č. 3, 9. – 12. 9. 2013)

Ve dnech 9. – 12. září 2013 se uskutečnila v rámci klíčové aktivity č. 3 druhá studijní cesta k zahraničnímu partnerovi – do města Pernik v Bulharsku.

Místo setkání:

Pernik, městský úřad a PULSE Foundation

Účastníci cesty:

Projektový tým SKP-CENTRUM, o.p.s.:  Vendula Maříková, Gabriela Chovancová, Michael Skalický, Jiří Pitaš

Cílová skupina – zástupci místní správy a NNO:

-       Iva Bartošová – vedoucí OSPOD, MMP
-       Hana Jansová – vedoucí oddělení sociálních služeb a prevence, MMP
-       Libuše Buchtová – koordinátorka komunitního plánování a programu             prevence kriminality, MMP
-       Marcela Ožďanová – koordinátorka projektu „Komunitní plánování                sociálních služeb v Pardubicích“
-       Michaela Macháčková – vedoucí služby Podpora rodiny–SKP-CENTRUM,           o.p.s.
-       Zdeněk Linhart – člen Komise pro sociální a zdravotní věci Rady města         Pardubice

Účastníci studijní cesty byli vybráni především s ohledem na aktuální potřeby v oblasti rozvoje podpůrných služeb pro rodinu na území města Pardubice – v rámci komunitního plánování a činnosti Komise, která proces komunitního plánování zastřešuje, si město klade za cíl podporovat stávající síť služeb pro rodinu a též podporovat jejich rozvoj v určených oblastech.  Zkušenost zahraničních partnerů jednak v oblasti zajištění komplexní sítě služeb pro rodiny a děti a také v oblasti práce s cílovou skupinou dětí ohrožených násilím je inspirací pro rozvoj a koordinování služeb na území města.

Program studijní cesty:

Pondělí 9.9.

Cesta Pardubice – Pernik

Úterý 10.9.

9:30 – 11:00 – Přivítání na Městském úřadu v Perniku, setkání s náměstkem starostky zodpovědným za oblast zdravotnictví, sociálních věcí a bezpečnosti

A. Sarafska, V. Bosev – představení strategie města v oblasti rozvoje sociálních služeb pro rodinu a děti.

Obec má ze zákona povinnost poskytovat sociální služby, které si nadefinuje v rámci pětiletého strategického plánu jako klíčové a nezbytné.  Na základě schválené strategie žádá ministerstvo o financování služeb ze státního rozpočtu.  Strategie poskytování sociálních služeb vychází především z analýzy potřeb klientů a pro toto období byla stanovena oblast péče o rodinu a ohrožené děti jako prioritní.

Sociální služby zřizované městem a financované jeho prostřednictvím ze státního rozpočtu v současné době zahrnují tyto služby pro rodinu a ohrožené děti:

  • „Centrum pro veřejnou podporu“
    • programy podpory směřující k prevenci opuštění dítěte,
    • programy sanace rodiny umožňující návrat dítěte z ústavní péče do rodiny,
    • speciální podpůrné a terapeutické programy zaměřené na poradenství v oblasti rodinných vztahů.
    • Kluby pro děti a mládež rozdělené pro cílové skupiny dle věku: „Království pohádek“, „Mluv se mnou“, „Tancuj se mnou“ + klub pro děti odcházející z ústavní péče zaměřené na posílení sociálních kompetencí k usnadnění zapojení do samostatného života (problematika vztahů, bydlení, vstupu na trh práce, atd.).
    • Krizové centrum pro děti – pobytová služba pro děti na dobu pobytu až 3 měsíců, která poskytuje sociální, zdravotní a psychologickou péči a podporu a napomáhá k návratu dítěte zpět do rodiny, pokud je to možné.
    • „Centrum sociální rehabilitace a integrace“
      • Služba pro děti a mladé lidi s hendikepem zajišťující podporu ze strany psychologa, speciálního pedagoga, logopeda, ergoterapeuta, atd.  Služby jsou nabízeny klientům s různým typem postižení včetně zrakového a sluchového postižení, klientům s poruchami učení, atd.

Sociální služby pro děti a mládež do 18 let jsou vždy poskytovány zdarma.

11:00 – 12:30  Setkání s vedoucí oddělení ochrany dětí a s pracovníky náhradní rodinné péče (R. Gerova, D. Aleksandrova, D. Rumenova).

Multidisciplinární spolupráce v systému ochrany dětí v BG.

Pracovnice oddělení ochrany dětí městského úřadu nás seznámily se systémem SPO a se základními prioritami v oblasti náhradní rodinné péče.

Systém sociálně-právní ochrany dětí prochází v Bulharsku od roku 2000 transformací podobně jako v dalších postkomunistických zemích.  V současné době je hlavní důraz kladen na multidisciplinární spolupráci v oblasti SPO, na zapojení státní správy (státem zřizovaný úřad na ochranu dětí), místní samosprávy, policie a neziskového sektoru, resp. poskytovatelů služeb.  V rámci systému zákon stanoví přesný postup pro spolupráci jednotlivých aktérů v případě přímého ohrožení dítěte násilím.

V situacích, kdy není přes veškeré úsilí možné dítě ponechat v jeho rodinném prostředí, přistupuje se v první řadě k hledání řešení v jeho širší rodině, mezi jeho blízkými.  Dále je možné dítě umístit do pěstounské péče.  Umístění do institucionální péče by mělo být poslední volbou v případě, že byly vyčerpány ostatní možnosti a nepodařilo se pro dítě najít bezpečné prostředí.  Po odebrání dítěte z rodiny je žádoucí, aby sociální pracovníci rodinu podpořili a pokud je to možné napomohli k zajištění takových podmínek, aby se dítě po upravení poměrů mohlo do rodiny navrátit.

14.30 – 17:00Návštěva v zařízení náhradní rodinné péče rodinného typu ve vesničce Dren

Rozvoj inovativních služeb v prostředí rodinného typu – V. Bosev, A.Sarafska

Zařízení poskytující pobytové služby pro děti (dětské domovy, kojenecké ústavy) procházejí v Bulharsku transformací, jejímž cílem je jednak zredukovat počet dětí vyrůstajících v institucionální péči a těm, kterým není možné zajistit péči v rodině, umožnit vyrůstat v prostředí co nevíce se blížícím rodinnému prostředí.

Dětský domov, který jsme navštívili, prošel v nedávné době transformací, včetně řady stavebních úprav, které umožnili rozdělení dětí do menších skupin.  Skupiny jsou tvořeny dětmi stejného pohlaví (chlapci a dívky zvlášť), jedna skupina mladších chlapců, jedna skupina starších chlapců a dále dvě skupiny dívek rozdělené dle věku.  Každá skupina má k dispozici bytovou jednotku, o každou skupinu pečují tři vychovatelky, které se střídají ve směnách.

Středa 11.9.

10:00 – 11:30 – PULSE Foundation – představení organizace a jejích programů a projektů

V organizaci nás na úvod přivítala její ředitelka, paní Ekaterina Veleva a dále Borislava Mecheva a Miroslav Naumov představili jednotlivé programy a projekty organizace.

Základ činnosti nadace PULSE tvoří podpora a ochrana žen a dětí ohrožených násilím.  PULSE provozuje krizové centrum a organizuje řadu programů pro děti a mládež.  Zároveň participuje na několika projektech spolufinancovaných z fondů EU.

Prvním z představených projektů byl projekt zaměřený na ochranu dětí před násilím.  Cílovou skupinou byly děti v předškolním věku a také školáci.  U dětí v předškolním věku nadace pilotně realizovala program zaměřený na uvědomění si hranic vlastního těla, na schopnost dětí rozpoznat nevhodné zásahy do jejich tělesné integrity a jejich schopnost nepříjemné zásahy jak ze strany vrstevníků, tak dospělých, odmítnou.

Pro děti ve školním věku realizuje organizace program ve spolupráci s vyškolenými dobrovolníky (na principu peer to peer), kteří informují svoje spolužáky, rozdávají názornou publikaci upozorňující na různé formy násilí („Je to násilí?“ – formou obrázků upozorňuje na formy násilí v rodině, a to fyzické i psychické, ze strany jiných dospělých, i mezi vrstevníky) a mohou podpořit ohrožené dítě v nalezení podpory právě u pracovníků PULSE.

Další z projektů, na kterém PULSE spolupracuje, je projekt zaměřený na problematiku resilience dětí vyrůstajících v institucionální péči.  Tento projekt je mezinárodní a jeho odborným garantem je Robert Gilligan, který se této problematice věnuje dlouhodobě.  Projekt je zaměřen na identifikaci faktorů, které umožňují dětem zdravý vývoj i přes obtížné životní podmínky.

11:30 – 12:30 – návštěva krizového centra pro ženy a děti ohrožené násilím

Miroslav Naumov nás seznámil s metodami práce v krizovém centru, které poskytuje v první řadě krizovou intervenci.  Při dlouhodobém pobytu klientek nabízí zařízení také klinickou intervenci a terapeutické služby.  Jedním z nástrojů využívaných při práci s klientkami je metoda case managementu.

13:30 – 15:00 – seznámení s Národní sítí služeb na podporu dětí – jak NNO participují na rozvoji politiky a legislativy v oblasti SPO

Členka představenstva a zároveň právnička společnosti Mariana nás seznámila se zapojením PULSE do sítě organizací pracujících v oblasti ochrany dětí.

  1. Státní síť organizací pro děti – od roku 2003 (od 2006 jako veřejně prospěšná společnost, PULSE jako spoluzakladatel).  Sdružuje organizace pomáhající ohroženým dětem, nabízí expertní pomoc jednotlivým organizacím.  Díky spolupráci a vzájemné podpoře na celostátní úrovni má sdružení větší sílu i ve vztahu k prosazování změn v oblasti legislativy.  V současné době sdružuje 115 organizací, vedených týmem profesionálů.  Síť pracuje ve čtyřech tematických skupinách – rodina, školství, zdravotnictví a justice v oblasti dětí a mládeže.  Jednotlivé tematické skupiny iniciují legislativní změny.
  2. Aliance na ochranu dětí před domácím násilím – od r. 2009, 11 organizací – iniciovala a připomínkovala zákon na ochranu proti domácímu násilí, kde reflektovala návaznost na mezinárodní a evropské právo (Mezinárodní konvence na ochranu proti domácímu násilí).  Dále usiluje o vytvoření právní normy zajišťující zrovnoprávnění mužů a žen (v návaznosti na konvenci OSN proti diskriminaci žen).

15:30 – 16:30 – Program prevence HIV/AIDS

Miro Naumov představil program prevence HIV/AIDS, který patří k jednomu z pilířů práce PULSE.  Jedná se o terénní program, jehož cílovou skupinou jsou mladí lidé a uživatelé drog. Do programu jsou zapojeni mladí dobrovolníci na principu peer-to-peer.  Preventivní program nám představili i sami mladí dobrovolníci, kteří pohovořili o své roli a o svých zkušenostech.

16:30 – 17:00 – Představení výtvarných a uměleckých aktivit s dětmi a mládeží – Mira Asenova

Čtvrtek 12. 9.

9:00 – 11:00 – Setkání s Anitou Safarskou zástupkyní města Pernik a Borislavou Mechevou zástupkyní PULSE Foundation, prodiskutování účasti bulharských partnerů na mezinárodních workshopech plánovaných na konec září a začátek října 2013 a na mezinárodní konferenci plánované ke konci roku 2013.

Rozloučení se zástupci městského úřadu a PULSE Foundation, odlet do ČR

Zápis zpracovala:  Gabriela Chovancová

© 2011 SKP-CENTRUM, o.p.s.
Poskytovatel sociálních a zdravotních služeb

+420 464 629 618
+420 773 087 585

info@skp-centrum.cz

Tvorba webových stránek