Návštěva kolegů z Banské Bystrice
15.9.2017Ve dnech 6. – 8. 9. 2017 proběhla v Pardubicích třídenní návštěva slovenského partnera projektu „Síťování místních aktérů v systému služeb pro ohrožené děti a rodiny“.
Dva pracovníky Karol Langstein a Vladimír Fremal z Oddelenie sociálnej a krízovej intervencie města Banské Bystrice čekal nabitý program, který spočíval zejména v předávání dobré praxe a zkušeností se síťováním v oblasti služeb pro rodiny s dětmi, které v Banské Bystrici v předešlých letech získali.
Po příjezdu do Pardubic je čekalo krátké seznámení s aktuálním vývojem projektu, s programem jejich návštěvy a celkově se situací v oblasti sociálně právní ochrany dětí v ČR. Po přesunu na půdu městského úřadu již následoval blok prezentací pracovníků Magistrátu města Pardubice, kdy byly blíže představeny problematiky sociálně právní ochrany dětí a její praxe z pozice městského úřadu (se zaměřením na spolupráci se sítí návazných služeb) a Koncepce dostupného bydlení. Středeční program byl ukončen odbornou diskuzí na daná témata.
Nedílnou součástí návštěvy partnerů ze Slovenska byly exkurze v zařízeních sociálních, ale i návazných služeb pro cílové skupiny. Čtvrteční den byl zahájen návštěvou SVP Pyramida v Rybitví a dále pokračoval seznámením s činností organizace DaR, o.p.s.
Po krátké pauze na oběd byl celý odpolední program věnován šestému kazuistickému setkání, jehož tématem byla Problematika interdisciplinární spolupráce z hlediska péče o ohrožené děti a rodiny se zaměřením na sociálně patologické jevy. Realizace kazuistických setkání byla tímto setkáním dokončena. Projektový tým získal řadu podkladů a podmětů pro realizaci další fáze projektu – tvorbu Metodického manuálu pro systémové řešení krizových situací.
Šesti uskutečněných setkání se zúčastnilo celkem 92 osob, průměrně tedy více než patnáct na každém setkání. Byla probírána různorodá témata, a to od řešení rozvodové situace, přes možnosti trávení volného času dětí a mládeže, až po zajištění dostupného bydlení pro rodiny s dětmi v nepříznivé životní situaci.
Páteční program našich vážených hostů sestával z návštěv organizačních jednotek SKP-CENTRUM, o.p.s., kdy se postupně seznámili s činností Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím, Městského azylového domu pro ženy a matky s dětmi a Nízkoprahového denního centra. Na samotný závěr návštěvy proběhla exkurze v Oblastní charitě Pardubice se zaměřením na představení služeb pro rodiny s dětmi.
Z ohlasů partnerů i realizátora projektu je zřejmé, že návštěva splnila svůj účel, kterým bylo předávání zkušeností, vzájemná inspirace a obohacení v přístupu ke zvládání obtížných situací, se kterými se cílové skupiny potýkají. I proto bych rád poděkoval všem, kteří se podíleli na úspěšném zajištění a naplnění programu této pracovní návštěvy. Další fotografie zde.
Tomáš Kratochvíl, projektový manažer