O násilí na seniorech se příliš nemluví
3.12.2013Pardubice (28. 11. 2013) – Projekt Pardubického kraje s názvem Prevence násilí v rodinách pokračuje tento týden semináři pro odborníky. Tématem je, jak rozpoznat domácí násilí na seniorech. Následovat bude distribuce letáků s touto problematikou seniorům prostřednictvím tisku, ordinací praktických lékařů, sociálních pracovníků, pečovatelů i policie.
„Naším hlavním cílem je, aby se ke starším lidem dostaly informace, kde v případě domácího násilí hledat pomoc a podporu. Tito lidé často své týrání zamlčují a zlehčují. Ale musí vědět, že mlčení je neochrání a pokud nic neudělají, násilí samo nepřestane. My jim nabízíme kontakty na sociální pracovníky a intervenční centra, kde se jim budou věnovat a dokážou jim odborně pomoct,“ uvádí radní pro sociální věci Pavel Šotola.
Pardubický kraj zpracoval informační letáky o domácím násilí pro seniory, které budou k seniorům distribuovány v následujících týdnech. „Domácí násilí na seniorech je mnohem závažnějším a častějším jevem, než se většina lidí domnívá. V Česku se každý den objeví nový případ týrání seniora, každého druhého pak týrá vlastní rodina,“ informuje o četnosti takových případů Helena Zahálková, vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje.
Pokud se senior obává nahlásit domácí násilí, mohli by to odhalit lidé v jeho okolí. Proto pořádá Pardubický kraj semináře určené odborníkům. V minulém týdnu to byl seminář pro sociální pracovníky pečovatelské služby, tento týden pro strážníky obecních policií a pro sociální pracovníky obcí, lékaře, sociální pracovníky zdravotnických zařízení či domovů pro seniory. Všichni účastníci seminářů si odnesou informační kartu, kde jsou uvedeny základní informace o domácím násilí na seniorech a návod, jak postupovat v případě výskytu domácího násilí včetně kontaktů na zařízení, která domácí násilí v Pardubickém kraji řeší. Lektory semináře jsou Mgr.Iva Bandžuchová, vedoucí Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím, vrchní komisař Josef Sentivan a vrchní komisařka Petra Karabcová z Krajského ředitelství policie Pardubického kraje.
V Pardubickém kraji se problematikou domácího násilí zabývá Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím, které má působnost v celém Pardubickém kraji. V případě potřeby pomoci lze zavolat na telefon 774 755 744, který je dostupný nepřetržitě. Další organizací, na kterou se lze obrátit je Bílý kruh bezpečí v Pardubicích, a to buď telefonicky na čísle 732 923 462, nebo osobně v úterý a ve čtvrtek od 17 do 19 hodin. Každý se samozřejmě může obrátit i na jakoukoliv služebnu Policie ČR (telefon 158) či na strážníky obecních policií (telefon 156) a sociální pracovníky obecních úřadů, kde jim bude rovněž poskytnuta odborná pomoc a podpora.
Projekt Pardubického kraje bude pokračovat druhou částí, která bude zaměřena na pomoc dětem – svědkům nebo obětem domácího násilí. Celkové náklady na projekt jsou odhadovány na zhruba 252 tisíc korun, Ministerstvo vnitra projekt podpořilo částkou 192 tisíc korun, Pardubický kraj na realizaci projektu vyčlenil 60 tisíc korun.
Oddělení komunikace a vnějších vztahů Pardubického kraje, Komenského náměstí 125, Pardubice. tel. 466 026 626-8 jakub.rychtecky@pardubickykraj.cz, zuzana.novakova@pardubickykraj.cz, katerina.prochazkova@pardubickykraj.cz