Sociální pracovníci pracují s rodinami převážně v jejich přirozeném rodinném prostředí. Služba je poskytována také ambulantně v prostorách služby. Klientům služby je k dispozici odborné poradenství. Služba je orientována na podporu a rozvoj celé rodiny a na podporu rozvoje dítěte. S rodinami se pracuje podle jejich individuálních potřeb s ohledem na zájmy dítěte.
Sociální pracovníci úzce spolupracují s pracovníky OSPOD, se kterými je konzultována vhodnost zařazení konkrétních rodin do programu, postup při řešení problémů v rodině, výsledky práce s rodinou apod. Součástí služby, pokud si to konkrétní situace rodiny vyžaduje, tak také případové konference, tedy plánované a koordinované multidisciplinární setkání odborníků, kteří pracují, pracovali nebo budou pracovat s ohroženým dítětem a jeho rodinou (např. pracovníci OSPOD, sociální pracovníci, pracovníci zařízení ústavní výchovy, pracovníci školy, lékař, soudce, rodič, zákonní zástupci dítěte, dítě).
Základní činnosti služby
1. Základní sociální poradenství
- poskytnutí informací směřující k řešení nelehké životní situace
- poskytnutí informací o možnostech výběru druhu sociální služby
- poskytnutí informací o základních právech a povinnostech uživatele
- poskytnutí informací o možnostech podpory členů rodiny
2. Výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
- podpora a nácvik rodičovských dovedností a chování k zachování dítěte v rodině, nebo návratu do rodiny z náhradní rodinné péče
- pomoc a podpora s vedením hospodaření a s péčí o domácnost
- pomoc při řešení ekonomických problémů
- pomoc při změně bydlení
- zapojení dětí do činností souvisejících s chodem domácnosti
- podpora sociálních dovedností, pomoc při jednání na úřadech, ve škole,…
- nácvik a upevňování motorických, psychických a sociálních schopností a dovedností dítěte
- poskytnutí podpory a zajištění podmínek pro přiměřené vzdělávání dětí (příprava pro vstup do školy, pomoc při zvládání a nácvik školních povinností dítěte, atd.)
- zajištění podmínek pro smysluplné trávení volného času
3. Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
- zprostředkování kontaktu s jinými institucemi (odůvodnitelný doprovod dětí do školy, na zájmové aktivity, zprostředkování kontaktu s pracovníky OSPOD, kurátory)
4. Sociálně terapeutické činnosti
- poskytnutí krizové intervence a pomoc rodině při náročných životních situacích (úmrtí v rodině, ztráta zaměstnání, rozvod atd.)
5. Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí
- pomoc při vyřizování běžných záležitostí (doprovázení a pomoc při jednání na úřadech,…)
- pomoc při obnovení nebo upevnění kontaktu s rodinou a pomoc a podpora při dalších aktivitách podporující sociální začleňování osob